Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Jak vybrat štěňátko?


SmečkaVětšinu zájemců o psa láká nevinnost a bezelstnost štěněte, láká je i to, že malé psí miminko je jakýmsi "polem neoraným" a skýtá nám velké možnosti seberealizace. Často se stává, že naděje, které člověk vkládá do vlastních dětí v určitém smyslu přenáší i na svého psa. Proto více než 90% zájemců o psa sáhne právě po štěněti.


Víme už, jaké plemeno chceme, jsme domluveni s chovatelem a čeká nás úkol nadmíru krásný a přitom nesmírně těžký - vybrat si štěně. Někdy je situace zcela jednoduchá. Zájemce je jednoznačně rozhodnut, že chce psa nebo naopak fenu a ve vrhu je pouze jeden zástupce vybraného pohlaví.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Proč vlastně chceme mít psa?


Psi vyhledávají lidi a mají přirozenou radost z jejich společnosti. Často plní roli dítěte a po celý život jsou závislé na svých majitelích. Tato závislost však často bývá oboustranná. Lékaři dobře znají psychologickou hodnotu pohlazení psa, které snižuje stresový stav a upravuje krevní tlak. Váš pes se stane součástí vaší rodiny, přítelem, ochráncem, partnerem a společníkem pro zábavu.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


CHOVATELSKÁ STANICE AKITA INU TOMADOCHI


Logo
Naše psí království se nachází v pohádkově krásné přírodě v Českém Ráji.

Máme již zkušenosti s mnoha plemeny psů počínaje těmi menšími, drobnějšími, až po ty větší a mohutnější jako je Akita Inu. Naše chovatelská stanice byla založena v roce 2010 kdy jsme si domů přivezli naši první fenečku Daiiči (v překladu znamenajicí první), kterou si všichni hned zamilovali a ihned se stala členem naší rodiny.

3.10.2012 se nám narodila naše první štěňátka od Daiiči. Tři fenečky Aiko, Aimi, Akemi a jeden klučík Aki. Akemi nám nejvíce přirostla k srdci a tak zůstala s námi a rozšířila tak naši smečku o další Akití slečnu. Protože jsem velice toužil mít v naší smečce i pořádného psího vůdce, přivezl jsem si domů našeho prvního Akitího pejska Benjira, který je pouze o dva týdny mladší než naše Akemi.

Pejskové mají u nás k dispozici velikou zahradu na které tráví většinu dne dováděním s hračkami a nebo odpočinkem nejraději pod stromy. Na noc je bereme v létě domů, kde pokojně leží vedle postele až do rána. V případě nepříznivého počasí mají na zahradě zateplené boudy a kotce, ale nejraději jsou stejně doma s námi. Kotce využíváme jen v případě, že nikdo z majitelů není doma, tedy především pro bezpečí pejsků.

DaiičiKaždodenní procházky, vyjížďky na kole či koloběžce se stali již tradicí a psi je milují a nemohou se dočkat, kdy konečně zase vyrazíme na výlet. Naše pejsky krmíme výhradně superprémiovým psím krmivem. 3-4 krát do týdne mají vařené maso, nebo jiné psí pochoutky. Výživa je velice důležitá nejenom pro jejich zdravý vývin a růst, ale dodá jim mnohem více energie.

Cílem našeho chovu je vychovávat zdravé, veselé, klidné a milující jedince, kteří mají dělat svým budoucím pánům stejné radosti a potěšení jako dělají naši psi nám.
Můžete si s námi také domluvit návštěvu a přijet se přesvědčit sami, že Akita je opravdu jedinečný pes!

Po celý rok bereme nezávazné záznamy na štěňátka.
Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme.


PF


Přejeme Vám i Vašim mazlíčkům příjemné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v Novém roce 2012.


Pokud vše půjde jak má, plánujeme v letošním roce krytí a naše první štěňátka! smille


Naše první bonitaceNaší první bonitace jsme se účastnili v Pardubicích 30. 7. 2011. Bohužel nám zde počasí vůbec nepřálo, byla velká zima a pršelo, a tak nemáme ani žádnou fotku na památku. Jak jsme byli zvyklí z výstav, že Akitky chodí většinou mezi prvními do kruhu, tak jako naschvál vystaveni dešti a zimě to zde bylo obráceně a my čekali, než se dostaneme na řadu pěkné tři hodinky. Po této době byla už i Daiiči velice otrávená a dávala nám také pěkně najevo, že by raději šla už domů. smille Ale to už na nás konečně došla řada. Pěkně jsme se postavili, ukázali zoubky, přeměřili se, proběhli na deštíku a bylo to za námi. Odevzdali jsme výsledky z výstav, průkaz původu a dostali jsme výsledek bonitace, kde byla Daiiči uznána za chovnou. smille
No a nyní se již všichni těšíme, jak budeme vybírat toho nejlepšího tatínka a na naše první malé Akiťáčky. smille


Podmínky chovnosti Akity InuAkita inu je zařazována do chovu na základě bonitace nejdříve od 15 měsíců věku, jedné výstavy pořádané klubem a jedné výstavy vyššího typu v jakékoliv třídě (kromě dorostu) se známkou Výborný nebo Velmi dobrý.
U psů i fen je povinné vyhodnocení RTG HD. Nejvyšší přípustná hranice HD pro uchovnění jedince je HD C (2). Jedinci s HD C (2) povoleno krytí pouze s jedincem s HD A (0) nebo HD B (1). Jedinci již chovní s HD D (3) povoleno krytí pouze s jedincem s HD A (0).
Chrup – pro zařazení do chovu jsou povoleny max. dva chybějící zuby P1, M3 nebo jejich kombinace, absence více zubů nebo jiných než P1 a M3 je diskvalifikující. V případě chybějících zubů následkem úrazu se uznává pouze potvrzení MVDr. T.Fichtela, Brno. Pokud bude jeho stanovisko souhlasné, bude na jedince pohlíženo, jako by chybějící zuby měl.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 18-ti měsíců neomezeně, fena od 18-ti měsíců do 8 let věku.
Počet vrhů: 1 vrh v kalendářním roce.Změna klubu KlubAkitaInu.cz


klubPřihlásili jsme se do nového Klubu chovatelů a přátel japonského plemene Akita Inu.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Pořídíme si psa s průkazem původu, nebo bez?Důvody proč si pořídit psa bez PP:
Psa potřebuji z čistě praktických důvodů - např. ke střežení zahrady, nebo jako společníka a nemíním se kynologií zabývat jako koníčkem, nemohu, nebo nechci absolvovat se svým psem žádné chovatelské akce, jako např. svody, výstavy, bonitace apod. Pokud si koupím psa s PP a vyroste z něho kvalitní jedinec, je vhodné jej na těchto akcích předvést, popř. použít v dalším chovu. Pro chovatele (zejména málopočetných plemen) je pohromou, pokud jeho nejlepší odchovanec nedostane šanci své dobré vlastnosti předat na další potomky. Moje finanční situace mi nedovoluje pořídit si psa s PP - tento argument je založen na mylné představě, že pořízení psa bez PP vyjde výrazně laciněji.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


VÝŽIVA ŠTĚŇAT


Krmení dospívajících psů je dosti složitou záležitostí, protože se jejich vyživovací potřeby odlišují od dospělých psů. Je potřeba vzít v úvahu velikost každého psího plemene, neboť tato určuje objem zkonzumovaného jídla a také délku doby, během které se štěňata krmí. Štěňata menších druhů dospívají mnohem rychleji a mohou tak přijímat jídlo pro dospělé psy po dosažení 1. roku života, zatímco větší psi se musí krmit štěněčí potravou 18 až 24 měsíců po narození. Mláďata mají celkově větší nároky na živiny potřebné pro zdravý růst a vyšší nároky na příjem energie (na 1 kilogram jejich tělesné váhy). Štěňata vyžadují 2x až 4x více kalorií, 6x vice proteinu, 11x více kalcia a 9x více fosforu než dospělí psi stejné váhy.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist