Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Povaha plemene Akita Inu


Hačikó - příběh psaAkita Inu je důstojný, klidný, poslušný a chápavý pes.
Velmi dobře se hodí k dětem. Stane se jejich ochráncem a kamarádem. Akita je k dětem hodně tolerantní, ale i tak je nutné dítěti vysvětlit, že pes je živá bytost, která má své potřeby. Akity jsou velice inteligentní, lehce se naučí nové povely, ovšem jejich časté opakování je špatné a Akitu velice rychle přestane bavit dělat jednu a tu samou věc pořád dokola. Výcvik je potřeba vzít jako zábavu jak pro Vás tak pro Vašeho pejska. Některé Akity sice mohou být někdy náladové a tak i hůře zvládnutelné, ale zde záleží hlavně na správné a důsledné výchově.
Svému pánovi je Akita oddaná stejně jak celé její rodině. K cizím lidem je obvykle nedůvěřivá, svoji rodinu brání a na útočníka nekompromisně a tvrdě zasáhne. Domácí zvířata zvládá dobře, z vlastní zkušenosti vím, že si bez problémů zvykne například na dalšího psa, kočku, křečka. Stačí jí dát jasně najevo, že je to také člen rodiny. Ve vztahu k ostatním psům může být agresivnější, kontakt s jinými psy je nutné učit již od štěněte, aby v dospělosti nenastal problém.
Akity se proslavili hlavně svou oddaností a láskou k pánu a k rodině. Velkou váhu měl k prosazení zákona o ochraně památek Japonska i příběh psa. V roce 1923 se v městě Ódaté v domě, který je dnes uctíván a chráněn jako památka, narodil pes rasy Akita inu Hačikó. Jako dvouměsíční byl poslán profesoru panu Veno do Tokia. Hačikó se naučil každý den chodit v 17 hodin čekat na svého pána na nádraží. Za dva roky ale pan profesor Veno zemřel a nevrátil se domů. Hačikó ztrátě pána neuvěřil a stále čekal. Pokusy o jeho převýchovu byly neúspěšné. Město za něj platilo poplatky a byl respektován. Na svého pána čekal do svých 12ti let a 5ti měsíců. Když roku 1935 na nádraží zemřel, jeho památník lidé pokryli květinami. V Ódaté je jeho linie stále živá a díky importu feny linie Sugisawa žijí jeho příbuzní i v České republice. 
 
Akita Inu Tomadochi Facebook Akita Inu Google smille Akita Inu Tomadochi Rajce

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist