Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Máme doma štěňátkoCo je nutné připravit?Štěňátko
Vezměte si dovolenou!

BEZPEČNOST


Je nutné zabezpečit elektrické kabely a zásuvky proti kousání a olizování, zahradit díry, kterými by mohlo štěně propadnout – hlavně u zábradlí, schodů a výtahů, znemožnit přístup k bazénům, zahradním jezírkům a otevřeným jímkám, zkontrolovat oplocení zahrady, odstranit ze spodních polic a jiných volně přístupných míst věci, které by se mohly rozbít nebo by mohly být nebezpečné při rozkousání. Ukliďte boty a kabelky, pro štěně jsou velmi lákavé.

PELÍŠEK


Nejvhodnější je pelíšek omyvatelný nebo prací, plastový ovál s poduškou nebo dekou, molitanový ovál potažený látkou . vše se dá koupit v obchodech s potřebami pro zvířata nebo v obchodních domech. Musí být dostatečně velký, aby se mohl pes natáhnout. Nejvhodnější místo je v klidné části místnosti, kde se zdržujete nejčastěji. Tak, aby vám byl neustále nablízku. Na tomto místě bude odpočívat. Ostatní místa, kam bude smět, si musíte určit sami. Pelíšků může být i několik, například vedle postele, když nechcete mít psa v noci v posteli. Záleží na vás, jak si to zařídíte. Pejsek bude chtít být stále ve vaší blízkosti a bude za vámi stále chodit. Lidé si pořizují pejsky, aby s nimi byli a ne proto, aby zdobili jeden kout bytu. Pokud chcete některá místa v bytě zakázat, je nutné to dělat od prvního dne a to důsledně!!!!

MISKY NA ŽRÁDLO A VODU


Čerstvou vodu musí mít pes k dispozici neustále. Misky mohou být plastové nebo nerezové, na vodu lze použít i kameninu (nepřevrhne se). Je možné zakoupit i misky ve stojáncích nebo s možností upevnit na stěnu. Vyberte si podle místa, kde budou umístěny.

KRMENÍ


S výhodou je možné použít hotová krmiva – granule. Záleží na Vás, pro jakou značku se rozhodnete, ale rozhodně se nevyplatí na krmení šetřit, nekvalitní krmení se rychle projeví na kvalitě srsti a na celkovém zdravotním stavu psa. Granule se zalijí objemově stejným množstvím teplé vody (ne horké!) – tj. 1 hrnku granulí – 1 hrnku vody a nechá se chvíli nabobtnat. Krmení lze podávat i v suchém stavu. Pokud pes jí granule suché, zvýší se potřeba vody. Krmení dospělého psa granulemi pro štěňata není na závadu, pokud pes netrpí nadváhou. Tuto stravu lze doplnit syrovou zeleninou – mrkev, paprika, okurka, ovocem, piškoty (jako odměna), psí suchary nebo suchý chléb a pečivo na kousání, občas vařená nebo pečená drůbež (bez tuku a soli) nikdy ne kosti!, vařené hovězí, kousek sýra. Pozor na luštěniny, brambory, mléko – hrozí průjem.
Pokud chcete psovi vařit, pak zásadně bez soli a musíte přidávat vitaminy a minerály.
Intervaly krmení:
malé štěně, které si přinesete, krmíme 5 x denně (malou dávku)
od 1 roku 2 – 3 dávky
od 1 roku 1 – 2 dávky
Dospělého psa krmíme 1 – 2 x denně, je dobré dodržovat stejnou hodinu.
Množství krmení se řídí potřebami psa – množstvím pohybu, váhou psa. Pokud dospělý pes nemá nadváhu, není třeba dávku redukovat. U štěněte se nemusí potrava omezovat vůbec.

VODÍTKO A OBOJEK


Pevné vodítko vám zajistí lepší ovládání štěněte než vodítko navíjecí. Proto pro výchovu a výcvik v městském prostředí použijte vždy pevné vodítko. Navíjecí použijte tehdy, když chcete dát pejskovi volnost a není při tom možné ho pustit na volno. Obojek – kožený, nylonový, nebo řetízkový. Obojek používáme jen venku, doma ho sundáváme.

HRAČKY

Hračky
Když si štěně nemá s čím hrát – škodí!
Nejlepší jsou hračky gumové, žvýkací kosti, plyšové. Pozor, aby štěně hračku nerozkousalo a nesežralo – působí to problémy v žaludku!

HYGIENA


Mytí po vycházce je nezbytné, pokud pejsek chodí po špinavých městských ulicích, pokud ho pouštíte na křesla a postele a vždy za špatného počasí. Malému štěněti stačí otřít tlapky vlhkou žínkou a pak osušit, podle potřeby otřeme fousy a zadeček. Pejskovi – samečkovi po vycházce vždy otřeme genitálie – zůstávají tam zbytky moči a nemytý pejsek páchne. Koupeme pouze tehdy, jestliže se pes silně umaže. Při této koupeli je nutné použít šampon určený pro psy. Pro běžnou údržbu postačí kovový hřeben. Je třeba psovi upravovat drápky a odstranit zubní kámen – tuto službu vám poskytne každá veterinární ordinace.
Prohlédněte:
oči – očistíme ospalky tamponem s borovou vodou nebo Ophtalem. Pokud z oka vytéká hnis nebo je zarudlé – navštívíme veterináře. Může se jednat o zánět nebo alergii.
uši – zkontrolujeme, zda není kůže v uchu zarudlá a ucho nepáchne. Preventivně kápneme roztok na čistění uší (Otifree – není třeba vytírat)- Pokud je ucho zarudlé, páchne, nebo svědí, je potřeba navštívit veterinárního lékaře. Černý maz nebo bobečky ukazují pravděpodobně na svrab – je nutná návštěva veterináře!!!!!
drápky – na zadních nohách jsou 4, na předních se 4 dotýkají země a pátý je výš na noze z její vnitřní strany. Pokud se pes pohybuje venku po tvrdém povrchu, obrousí si drápky obyčejně sám, pokud chodí po trávě, je třeba drápky kontrolovat a zkracovat. Jinak se může zlomit, což je velmi bolestivé a značně krvácí.
zadeček - je třeba kontrolovat konečník i jeho okolí – zda nejsou viditelné zbytky střevních parazitů – škrkavka nebo tasemnice. Dospělého psa odčervujeme každého půl roku preparátem a způsobem, který určí veterinární lékař.

OČKOVÁNÍ

Očkování – dle rady veterinárního lékaře
Obecně platí:
ve věku 6 týdnů
po 12 týdnu věku přeočkovat
po 4 měsících lze očkovat vzteklinu
v 1 roce nebo po 1 roce přeočkování
Blechy a klíšťata
Lze použít sprej, nebo pipetku, která se aplikuje na kůži v kohoutku (tj. místo kde končí krk a začíná hřbet). Tyto látky účinkují zpravidla i měsíc proti klíšťatům a 3 měsíce proti blechám. Aplikujte tedy podle situace ve vaší lokalitě. Prevenci nepodceňujte – blechy i klíšťata jsou nositeli velmi závažných parazitů i onemocnění.

Pochvala a pokárání


Pejsek pozná z melodie vašeho hlasu, jestli máte radost, jste smutní, nebo se zlobíte. Když pejska chválíte, musíte projevit nadšení – až přehnané – z toho, co pejsek udělal. Pochvaly není nikdy dost. Když káráte, musí to být opět z intonace vašeho hlasu znát. Pokud káraný pejsek dál vesele hopsá – neděláte to správně.

Navykání samotě


Pokud má pejsek zůstávat doma sám, je nutné ho to učit od malička. V momentě, když se za vámi zavřou dveře, cítí se pejsek opuštěný. Strach z odloučenosti může vyvolat špatné chování a později návyky (vyje, pláče, štěká, demoluje byt, čůrá...). Tyto zlozvyky se velmi špatně odnaučují, ale lze jim správnou výchovou předejít. Pejska nechávejte vždy v místnosti nebo v místnostech, kde může být po dobu vaší nepřítomnosti. Musí tam mít vodu, hračky a pelíšek. Při nácviku dělejte všechno tak, jako při běžném ochodu z domu (oblékání, obouvání, tašky..). Psovi můžete říci nějakou rozlučovací větu nebo nic. Nic je možná lepší a určitě ne lítostivý tón. Zpočátku odcházejte jen na pár minut, na chodbu, před dům. Postupně tuto dobu prodlužujte. Váš příchod bude opět stejný jako ostatní příchody – svléknout, přivítat se se psem. Cokoliv funguje, je dobré.

Venčení


Štěně, které si přivezete, je staré přibližně 8 týdnů. V tomto věku pejsek většinu času spí. Doba aktivity je mnohem kratší. V této době se vyprazdňuje, papá a hraje si. Ihned po probuzení vezměte psa do náruče a odneste ho na místo, kde se má venčit. Postavte ho na zem a on během chvilky vykoná svoji potřebu. Potom ho pochvalte a odneste domů. Čím je štěně starší, tím se doba aktivity prodlužuje.
Také už nečůrá hned po probuzení, ale udělá loužičku kdykoliv to na něj přijde i během hry. Proto je dobré učit ho na jedno místo hned od prvního dne. Pejsci jsou od chovatele zvyklí čůrat na noviny, které mají v ohrádce vedle pelíšku. Dospělého psa venčíme minimálně 3 x denně. Štěně vykonává potřebu mnohem častěji. Při procházkách venku je třeba brát v úvahu extrémní teploty – jak vedra, tak i mrazy – štěňata se snadno podchladí i přehřejí. S úplně malým štěnětem chodíme ven jen na krátkou dobu a pomalu ho seznamujeme s okolím – zpočátku pouze pár minut. Dalším důvodem pro omezený pobyt štěněte venku je i to, že ještě nemá zcela vyvinuté protilátky proti infekčním chorobám. Proto ho také pouštíme k ostatním zvířatům, jen pokud víme, že jsou zdravá.

Výcvik

Výcvik
Základní povely učíme co nejdříve a měl by je znát a ovládat. Jen tak budete moci se svým psem bez obav do tramvaje, metra, vlaku atd. Je dobré ho zvykat na doteky i od cizích lidí (vašich přátel), na postavení toto se vám bude hodit např. na výstavě nebo u veterinárního lékaře. Zvykáme ho na jméno, aby po zavolání přiběhl, voláme jásavě, odměna je samozřejmostí. Slovo FUJ vyslovujeme vždy důrazně, ostře, když pes dělá něco, co nemá (kouše botu, požírá něco venku, očuchává hnusné věci). Pokud si nebudete vědět rady, existují psí cvičiště. 
 
Akita Inu Tomadochi Facebook Akita Inu Google smille Akita Inu Tomadochi Rajce

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist