Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Výchova Akity Inu


Výchova plemene Akita Inu vyžaduje důslednost. Vedle důslednosti vyžaduje láskyplný a trpělivý přístup ze strany majitele. Nesnažte se přehnaně svou Akitu k něčemu nutit. Zjistíte, že tak posilujete její svéhlavost. S láskou, trpělivostí, přátelským přístupem a rozumnou mírou přísnosti (je-li vůbec zapotřebí) dosáhnete toho, aby pes prováděl požadované příkazy. Akita učiní z lásky ke svému pánovi vše, i když ne vždy napoprvé. Je velmi bystrý, inteligentní, ale samostatně myslící pes. Je proto nutné, aby během prvního roku života proběhla vhodným způsobem výchova a socializace. Například se doporučuje absolvovat výcvikový kurz.

VýchovaZákladní návyky a socializaci získává mladý jedinec u chovatele již v raném věku. Zhruba od 6 - 7 týdne života se velmi pozvolna začíná přistupovat k výchově. Socializace a výchova by měla proběhnout zhruba do 7-8 měsíce věku psa. Během tohoto období je nutné umožnit kontakt s lidmi, psy, navštěvovat frekventovaná místa chceme-li vychovat spolehlivého a socializovaného psa. Nedodržení těchto zásad je velmi závažnou chybou. Co naučíme Akitu během prvního roku života nikdy nezapomene. Kontaktem s cizími lidmi neztrácí schopnost strážit a jak bylo výše uvedeno, je samostatně myslící, dovede si sama velmi rychle zhodnotit situaci a podle toho jednat. Přestože je Akita "svéhlavý" při správném vedení je velmi poslušný a učenlivý. Všechny povely je schopen plnit velmi přesně.

Dalším důležitým bodem výchovy je vštěpovat psovi jeho postavení v lidské smečce. Majitel je vždy vůdcem smečky (alfou), rodina (betou) až pak je pes. V tomto bodě je nutné být důsledný. V případě zanedbání bychom narazili v pozdějším věku na odpor (záleží na povaze jedince). V případě, že je to potřeba je nejúčinnější výchovnou metodou chycením psa za kůži na zátylku a pořádně s ním zatřepat a důrazně napomenout "Nesmíš" nebo "Fuj". V případě potřeby je možné převrátit psa do podřízené polohy na záda a prsty rukou napodobit kousnutí opět s velmi důrazným napomenutím. V žádném případě nepoužijte jako výchovnou metodu úder rukou či jiným předmětem. Vyvolalo by to strach z ruky. První metodou dosáhnete u Vašeho psa respektu (ne strachu) a upevňujete si Vaše postavení v hierarchii smečky. Tahle metoda platí i pro jiná plemena, Akita Inu má však přednost, že je v hierarchii smečky stálá. Majitel, který je důsledný, věnuje se svému psovi má zkušenosti či dbá rad zkušených chovatelů, tak kynologické výcvikové středisko navštěvovat nemusí. Na druhé straně to může být i výhoda, protože Váš pes tam bude v kontaktu s lidmi i psy jiných plemen. Důrazně však upozorňuji, že je třeba volit středisko, kde mají s tímto plemenem zkušenosti, jinak totiž mohou napáchat více škody jak užitku. V případě problémů je vždy lepší kontaktovat chovatele, když Vám neporadí, tak hledat pomoc zkušeného kynologa v KVS. Při kontaktu se psy buďte vždy opatrní, protože Akita je v rámci psí smečky dominantní (záleží na jedinci) nemusí být tolerantní na některé projevy hry nebo dominantního chování.

Další jednoduchou, ale účinnou pomůckou při výchově je od malička zvykat psa na to, že majitel i členové rodiny mu mohou sáhnout do misky s krmením (občas ho krmte z ruky). Je třeba s tím začít opravdu v raném věku pes si na to zvykne, v pozdějším věku není problém takhle vychovanému jedinci odebrat jakýkoliv nežádoucí předmět či pamlsek například i přímo z tlamy. I tímto způsobem si upevňujete své postavení, pes Vás respektuje a staví se vůči Vám do podřízené pozice. V hierarchii smečky se krmí první vždy vůdčí jedinci a tímto přirozeným způsobem posilujete u psa vědomí Vaši nadřazenosti. Dobře vychovaný pes si musí od majitele nechat odebrat jakýkoliv pamlsek či oblíbenou věc bez náznaku nevole či dokonce zavrčení. Celkově lze říci, že Akita Inu se výchovou moc neliší od jiných plemen, ale trochu se liší přístupem. Nemůže být založena na přehnaném drilu. Je velmi důležité, aby měl majitel svého psa rád, dával mu to najevo v případě, že povely plní dobře musí být pochválen a odměněn. Lze říci, že správně vychovaný Akita je prostě jedinečný, přátelský, spolehlivý, poslušný na majiteli citově závislý pes. Toto plemeno je po tisíce let společníkem člověka, pochází z úplně jiné kultury a mentality národa. Naučme se respektovat toto dědictví. Pak je jednodušší cesta k tomu, aby Akita respektoval Vás. 
 
Akita Inu Tomadochi Facebook Akita Inu Google smille Akita Inu Tomadochi Rajce

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist