Akita Inu Tomadochi Akita Inu Tomadochi
  • En
  • De

Plemeno AKITA-INU (AKITA)


Akita InuAkita Inu je psí rasa (plemeno), která pochází z Dálného východu, přesněji z Japonska z ostrova Honšú. Tato rasa je pojmenovaná podle provincie Akity, z níž pochází. Takže Akita Inu vlastně znamená "pes z Akity".

„Jednou Akita – provždy Akita“


>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ O JAPONSKÉ AKITĚ


Původní japonští psi byli malé až střední velikosti a nebyla žádná velká japonská plemena. Od roku 1603 byli v oblasti Akita užíváni jako bojoví psi Akita Matagis (středně velcí psi pro lov medvědů). Od roku 1868 byli Akita Matagis kříženi s tosami a mastify. Tím vzrostla velikost plemene, ale byly ztraceny typické vlastnosti špiců.
V roce 1908 byly psí zápasy zakázány, ale plemeno bylo zachováno a dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. Devět vynikajících zástupců tohoto plemene bylo v roce 1931 oceněno jako „národní památky“.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Podmínky chovnosti Akity InuAkita inu je zařazována do chovu na základě bonitace nejdříve od 15 měsíců věku, jedné výstavy pořádané klubem a jedné výstavy vyššího typu v jakékoliv třídě (kromě dorostu) se známkou Výborný nebo Velmi dobrý.
U psů i fen je povinné vyhodnocení RTG HD. Nejvyšší přípustná hranice HD pro uchovnění jedince je HD C (2). Jedinci s HD C (2) povoleno krytí pouze s jedincem s HD A (0) nebo HD B (1). Jedinci již chovní s HD D (3) povoleno krytí pouze s jedincem s HD A (0).
Chrup – pro zařazení do chovu jsou povoleny max. dva chybějící zuby P1, M3 nebo jejich kombinace, absence více zubů nebo jiných než P1 a M3 je diskvalifikující. V případě chybějících zubů následkem úrazu se uznává pouze potvrzení MVDr. T.Fichtela, Brno. Pokud bude jeho stanovisko souhlasné, bude na jedince pohlíženo, jako by chybějící zuby měl.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 18-ti měsíců neomezeně, fena od 18-ti měsíců do 8 let věku.
Počet vrhů: 1 vrh v kalendářním roce.Výchova Akity Inu


Výchova plemene Akita Inu vyžaduje důslednost. Vedle důslednosti vyžaduje láskyplný a trpělivý přístup ze strany majitele. Nesnažte se přehnaně svou Akitu k něčemu nutit. Zjistíte, že tak posilujete její svéhlavost. S láskou, trpělivostí, přátelským přístupem a rozumnou mírou přísnosti (je-li vůbec zapotřebí) dosáhnete toho, aby pes prováděl požadované příkazy. Akita učiní z lásky ke svému pánovi vše, i když ne vždy napoprvé. Je velmi bystrý, inteligentní, ale samostatně myslící pes.
>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Povaha plemene Akita Inu


Hačikó - příběh psaAkita Inu je důstojný, klidný, poslušný a chápavý pes.
Velmi dobře se hodí k dětem. Stane se jejich ochráncem a kamarádem. Akita je k dětem hodně tolerantní, ale i tak je nutné dítěti vysvětlit, že pes je živá bytost, která má své potřeby. Akity jsou velice inteligentní, lehce se naučí nové povely, ovšem jejich časté opakování je špatné a Akitu velice rychle přestane bavit dělat jednu a tu samou věc pořád dokola. Výcvik je potřeba vzít jako zábavu jak pro Vás tak pro Vašeho pejska. Některé Akity sice mohou být někdy náladové a tak i hůře zvládnutelné, ale zde záleží hlavně na správné a důsledné výchově.

>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<


Japonská jména pro Akita-Inu


Akita
Našel jsem pro Vás pár často používaných jmen pro Akity.


>> ZOBRAZIT CELÝ ČLÁNEK <<Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Akita Inu TOMADOCHI © 2010-2018TOPlist